تبلیغات
فیزیک دریچه ای رو به خدا - آیا کسی هست که انگشتش را در سرب مذاب فرو ببرد؟
فیزیک دریچه ای رو به خدا
وبلاگی برای تمام دانش آموزان گل در سراسر ایران و دانش آموزان کلاس ما

شاید فکر کنید که اگر دستتان را در سرب مذاب فرو ببرید، سوختگی شدید حداقل صدمه‌ای باشد که با آن مواجه می‌شوید. اما راهی وجود دارد که بتوانید دستتان را درون فلز مذاب فرو برده و جان سالم به در ببرید!

اخطار : ازانجام این آزمایش جدا خودداری کنید، چراکه ذره‌ای خطا یا اشتباه می‌تواند به از دست رفتن انگشت شما منجر شود چه بسا که در این مطلب نکات ایمنی و جزئیات دقیق آزمایش نیز ذکر نشده است.معجزه فیزیک دبیرستان: چگونه می‌توانید انگشتتان را در سرب مذاب فرو ببرید

تئودور گری از خبرنگاران سایت پاپ‌ساینس، عاشق انجام آزمایش‌های عجیب است. سال گذشته وی تنها برای سرگرم کردن خوانندگان خود، دستش را درون نیتروژن مایع فرو برد. اگرچه پوست وی از این آزمایش جان سالم به در برد، ولی وی می‌ترسید تا عکس این آزمایش را انجام دهد؛ یعنی بخواهد انگشتش را درون سرب مذاب فرو ببرد! دلیل این کار نیز ترسی بود که از دوران کودکی به دلیل سوختن هنگام قالب‌ریزی یک پلاک سربی به آن دچار شده بود.

به گزارش پاپ‌ساینس، وی می‌دانست که تنها پادزهر ترس وی علم است؛ به همین دلیل وی تصمیم گرفت تا به اثر لیدنفراست اعتماد کند. زمانی‌که انگشت با سرب مذابی که به اندازه کافی داغ است برخورد کند، رطوبت انگشت وی بی‌درنگ بخار می‌شود و یک لایه عایق از بخار ایجاد می‌کند که سطح انگشت را برای کسری از ثانیه در برابر حرارت بالای سرب مذاب محافظت می‌کند.

«به اندازه کافی داغ بودن» نکته کلیدی است. اگر فلز تنها ظاهرا مذاب باشد، بخار کافی ایجاد نمی‌شود و بخشی از سرب ممکن است روی انگشت حالت جامد به خود بگیرد، و به سرعت حرارت کافی را برای ایجاد یک سوختگی شدید به انگشت منتقل کند. بنابراین گری دما را به اندازه کافی بالا نگاه داشت، و قبل از انجام آزمایش داغ بودن آن را چک کرد.

به جای سرب، وی از لحیم غیرسمی استفاده کرد که نقطه ذوب آن حدود 200 درجه سانتی‌گراد است. زمانی‌که دما به 250 درجه سانتی‌گراد رسید، وی انگشت کوچک خود را درون آن فرو برد. اگرچه وی به اندازه یک بند انگشت خود را درون فلز مذاب فرو برد، اما هیچ صدمه‌ای ندید. مدت زمانی‌که انگشت وی درون فلز مذاب بود تنها یک ششم ثانیه طول کشید. شاید این زمان کم به نظر برسد، اما حداقل برای درمان ترس کودکی تئودور از سرب مذاب کافی بود!

توجه: در مطلب فوق نکات ایمنی و جزئیات دقیق آزمایش ذکر نشده است، به همین دلیل تاکید می‌شود از انجام این آزمایش خودداری کنید، چراکه ذره‌ای خطا یا اشتباه می‌تواند به از دست رفتن انگشت شما منجر شود.


منبع:http://taurikhah.mihanblog.com
طبقه بندی: آموزشی، 
نوشته شده در تاریخ شنبه 16 اردیبهشت 1391 توسط ف. ایجادی | نظرات ()
درباره وبلاگ

چشم ها را باید شصت..
جور دیگر باید دید..
بیاین به دنیا ، به زندگی ، به درس، به فیزیک و... از زاویه های دیگه نگاه کنیم.
من دبیر فیزیک هستم و این درس را در مشهد تدریس می کنم.
اگر شما جزو دانش آموزانی هستین که به درس فیزیک اهمیت نمیدهید و آن را بی ارزش میدانید حتما مطالب وبلاگ رو بخونید چون قصد اصلی من از زدن این وبلاگ آشتی دادن شما دانش آموزان گل با فیزیک و درک مفاهیم و اهمیت اون در شناخت خودتون و خداست.

در انتها از اینکه از وبلاگ من دیدن میکنید ممنونم . نظر و پیشنهاد یادتون نره .

با آرزوی موفقیت برای تک تک شما خوانندگان عزیز

» پست الکترونیک
» تماس با مدیر
 
موضوعات
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
نویسندگان
نظر سنجی
» نظرتون در مورد مطالب وبلاگ چیه ؟

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :